Active Baby

Treningi dla niemowląt, czyli jak wspierać rozwój sensomotoryczny dziecka

Odpowiednio dobrane plany treningowe dla niemowląt owocują osiąganiem kolejnych kamieni milowych w ich rozwoju. Ćwiczenia mają na celu przede wszystkim wspierać fizjologiczny rozwój sensomotoryczny dziecka – mówi Michał Gromadziński, koordynator Active BABY w obszarze rozwoju motorycznego. Na zajęcia warto zapisać już dwumiesięczne niemowlęta. Dlaczego?

Zapraszamy do lektury wywiadu z naszym ekspertem.

Program Active BABY dedykowany jest już niemowlętom. W jakim wieku musi być maluszek, aby mama mogła zabrać go na zajęcia? I jak wyglądają zajęcia dla takich kilkumiesięcznych szkrabów?

Michał Gromadziński: - Program Active BABY dedykowany jest dzieciom już od 2. miesiąca życia. Oczywiście takie maluszki ćwiczą razem ze swoimi mamami. Fizjoterapeuta prowadzący zajęcia pokazuje i instruuje mamy, w jaki sposób mają wykonywać ćwiczenia ze swoimi pociechami. Ćwiczenia mają na celu przede wszystkim wspierać fizjologiczny rozwój sensomotoryczny dziecka. Przy okazji mamy uczą się, w jaki sposób podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych podnosić, odkładać, nosić oraz przebierać i przewijać swoje dziecko tak, aby było to bezpieczne i komfortowe dla maluszka. Wszystkie ćwiczenia zostały przygotowane przez doświadczonych fizjoterapeutów i są odpowiednio dobrane do wieku i możliwości ruchowych niemowlaka, dlatego są przede wszystkim bezpieczne.

Jakie korzyści przyniosą niemowlętom zajęcia w Active BABY? Jakie cechy są kształtowane podczas zajęć, nad czym pracujecie z tak małymi dziećmi?

- Odpowiednio dobrane plany treningowe dla niemowląt owocują osiąganiem kolejnych kamieni milowych w rozwoju. Pierwszy rok życia dziecka jest niezwykle ważny – dziecko, zdobywając kolejne doświadczenia ruchowe, osiąga coraz wyższe pozycje, aby w końcu osiągnąć pozycję spionizowaną i zacząć chodzić. Niemowlęta zdobywają nowe umiejętności ruchowe, bazując na własnych doświadczeniach motorycznych. Często przez błędy rodziców prawidłowy rozwój ruchowy jest zachwiany (np. zbyt wczesne sadzanie dziecka lub ograniczanie miejsca zabawy, zbyt miękkie podłoże) i skutkuje zaburzeniem bazy doświadczeń sensomotorycznych u dziecka. Dlatego tak ważne jest wspieranie rozwoju ruchowego w oparciu o możliwości ruchowe niemowlęcia, a także umożliwianie zdobywania doświadczeń przez odpowiednio przygotowane do tego miejsce w domu. Zapisując dziecko na zajęcia już w wieku niemowlęcym dbamy o wszystkie te kwestie oraz prawidłowe napięcie mięśniowe.

Kto prowadzi zajęcia dla niemowląt?

- Zajęcia dla niemowląt prowadzi dyplomowany fizjoterapeuta z wieloletnim doświadczeniem w pracy z niemowlętami i dziećmi. Ćwiczenia dobrane są odpowiednio do wieku i możliwości ruchowych niemowląt, dlatego są w pełni bezpieczne.

Czy rodzic, który uczęszcza wraz ze swoim maluszkiem na zajęcia w Active BABY, ma okazję nauczyć się podczas nich czegoś, co może następnie wykorzystać podczas aktywności z dzieckiem w domu?

- Rodzic jest razem ze swoim dzieckiem przez cały czas trwania treningu, w każdej chwili może poprosić o pomoc w wykonaniu ćwiczenia prowadzącego zajęcia fizjoterapeutę. Treść zajęć jest tak dobrana, aby rodzic mógł poznane ćwiczenia wplatać w zabawę ze swoim dzieckiem w domu, a co za tym idzie utrwalać nowe umiejętności.

Czy w Active BABY prowadzone są zajęcia rehabilitacyjne? Jeżeli dziecko ma stwierdzoną asymetrię lub zaburzenia napięcia mięśniowego, to jesteście w stanie mu w jakiś sposób pomóc?

- Istnieje możliwość indywidualnego spotkania z fizjoterapeutą, podczas którego oceni on rozwój ruchowy niemowlęcia i - w przypadku stwierdzenia zaburzeń napięcia mięśniowego lub wystąpienia asymetrii ułożeniowej - istnieje możliwość spotkań rehabilitacyjnych. Jeśli dziecko ma stwierdzone zaburzenia rozwoju ruchowego przez lekarza neurologa lub pediatrę również może skorzystać z oferty rehabilitacyjnej Active BABY. Po zakończeniu procesu rehabilitacji mama wraz z niemowlakiem mogą dołączyć do grupy treningowej.

Michał Gromadziński - koordynator Active BABY w obszarze rozwoju motorycznego. Fizjoterapeuta, terapeuta integracji sensorycznej. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Warszawskim Szpitalu dla Dzieci i Centrum Zdrowia Dziecka oraz w wielu przedszkolach niepublicznych. Wielokrotny członek ekipy medycznej podczas turniejów tenisowych. W swojej pracy zajmuje się dziećmi z niepełnosprawnością ruchową oraz z dziećmi zdrowymi, wspierając ich prawidłowy rozwój ruchowy. Podczas pracy z małym pacjentem zależy mu zarówno na efekcie terapeutycznym, jak i na uśmiechu podopiecznego. Prywatnie pasjonat sportu i aktywny kibic.