Active Baby Fit MUM

Czy kobiety w ciąży powinny być aktywne ruchowo?

Specjaliści nie mają wątpliwości - ruch w czasie ciąży poprawia samopoczucie i dobrze wpływa zarówno na zdrowie przyszłej mamy, jak i dziecka.

- Aktywność fizyczna podczas ciąży znacznie poprawia powrót do formy po porodzie. Kobiety, które są aktywne fizycznie w czasie ciąży, łatwiej znoszą sam poród i szybciej wracają do swojej sylwetki oraz wagi sprzed tego okresu - mówi Joanna Szymczyk, koordynator projektu Active BABY.

Ciąża to piękny okres w życiu każdej kobiety. Oczekiwanie na potomka jest wypełnione unikatowymi emocjami, a przyszłe mamy pragną przeżyć ten czas świadomie, dbając o wszystkie detale. Będąc w ciąży warto więc zadbać chociażby o odpowiednie, zdrowe odżywianie, ale również kondycję fizyczną. Dlaczego warto być aktywną przyszłą mamą?

Aktywność fizyczna w ciąży jest bardzo ważna zarówno dla ciała, jak i dla umysłu. Ćwiczenia poprawiają kondycję i pomagają lepiej przygotować się na nadchodzący poród. Dzięki aktywności ruchowej poród może przebiegać sprawniej, regularne ćwiczenia mogą także zmniejszyć odczuwany podczas porodu ból. - Dzieje się tak, ponieważ wyćwiczone mięśnie szybciej się obkurczają - wskazuje Joanna Szymczyk.

Przyszłe mamy często skarżą się na szereg dolegliwości charakterystycznych dla okresu ciąży, takich jak bóle pleców czy obrzęki. Regularna aktywność fizyczna przyczynia się do ich złagodzenia. Ruch w ciąży pomaga także odstresować się i wyciszyć wahania nastroju, które często towarzyszą kobietom w tym czasie. Przyszłe mamy, które ćwiczą, lepiej śpią i radzą sobie ze zmęczeniem.

Kobiety nie zawsze wiedzą, jakie rodzaje aktywności mogą i powinny wykonywać, aby było to bezpieczne dla nich i ich maluszka. W tej sytuacji najlepiej skorzystać z zajęć prowadzonych pod okiem specjalistów. - Nasz program dedykowany przyszłym mamom - FIT MUM - został opracowany przez grupę fizjoterapeutów. Zajęcia, prowadzone w kameralnych grupach, przeznaczone są zarówno dla przyszłych mam, które dopiero w ciąży postawiły na aktywność fizyczną, jak i dla tych, które były aktywne także przed ciążą. Można do nich dołączyć po ukończeniu 12. tygodnia ciąży - opowiada Joanna Szymczyk.

Poród to dla kobiety ogromny wysiłek fizyczny, porównywany często z wysiłkiem koniecznym do przebiegnięcia maratonu. Warto się do tego odpowiednio przygotować. Pod okiem specjalistów jest to łatwiejsze, bowiem trener widzi postępy przyszłej mamy, a dzięki indywidualnemu podejściu może dobrać dla niej odpowiednią intensywność treningu. Ćwiczenia są w pełni bezpieczne i dostosowane do możliwości, sprawności i samopoczucia kobiety. Podczas zajęć  FIT MUM uczestniczki wykonują  ćwiczenia wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe (co jest zalecane m.in. przy bólach pleców), uelastyczniające mięśnie dna miednicy, krocza i stawów biodrowych oraz ćwiczenia rozciągające.

Jeśli jesteś kobietą w ciąży i zastanawiasz się, czy powinnaś być aktywna fizycznie, powyższy artykuł powinien rozwiać Twoje wątpliwości. Regularny ruch w tym okresie - o ile nie ma ku temu przeciwwskazań lekarskich - jest jak najbardziej wskazany, a praca pod okiem specjalistów w tej dziedzinie pomoże Ci najlepiej przygotować się do przyjścia na świat Twojego dziecka i poznać skuteczne ćwiczenia, dzięki którym poczujesz się w ciąży lepiej i pewniej.